Viselkedés a dojoban – Köszönés (rei)

Japánról elmondható, hogy egyrészt az egyik legmodernebb ország, másrészről pedig rendkívül hagyománytisztelő. Hagyományaiknak fontos része a viselkedéskultúra, amely alapjaiban határozza meg Japán társadalmi rendszerét. Míg nyugaton az emberek kezet fognak addig a japán emberek üdvözlés és egyben a tiszteletadás kifejezéseképp meghajolnak egymás felé, a bemutatkozásnak, egymás üdvözlésének nagy hangsúlyt adnak.

Ennek a gesztusnak komoly szabályrendszere van, és már gyerekkorban megtanítják, hogy mikor melyik használatos. A meghajlás viszonzásának elmulasztása komoly sértésnek számít.

Általában elmondható, hogy az alábbi esetekben fejezik ki meghajlással tiszteletüket:

Többféle meghajlás van, és a meghajlás mélységével hangsúlyozzák a tisztelet mértékét. A meghajlás dőlésszöge és a tisztelet mértéke szerint az alábbi típusokat különböztetjük meg:

Meghajlás álló pozícióból

Japán üdvözlés

Álló meghajlásoknál minden meghajlás derékból, egyenes háttal történik.
A férfiak a kezüket maguk mellett tartják, befelé néző tenyérrel, a nők pedig a combjuk előtt, úgy hogy az ujjaik összeérnek. Fontos szempont még, hogy az illető mennyi ideig marad ebben a testtartásban. A hosszabban kitartott meghajlás nagyobb tiszteletet sugall. Általában 2-3 másodpercig tartják ki. Ha a másik fél viszont tovább marad lent, illik ismét meghajolni.

Meghajlás ülő pozícióból

Aikido-ban edzés kezdetén és végén tisztelgünk az alapító O-Sensei előtt és köszöntik egymást az oktató és a tanítványok.

Ülő pozíció – Seiza

Seiza egy tradicionális pozíció amit tatamin használnak. Álló helyzetből indulva térdeléssel kezdjünk, a férfiaknál először egy térddel majd a másikkal, nők esetében ha lehetséges a két térd egyszerre érjen a földhöz. Ülő helyzetben a térdek helyzete férfiak esetében kissé terpeszben, nőknél összeérnek, a lábfej a padlón fekszik. Tenyér a combra helyezve nyugszik, hát egyenes.

Meghajlás seizából

  1. Felvesszük a seiza pozíciót
  2. Térdünkön csúsztatva a kezünket a földre tesszük, a bal kezünket kicsit hamarabb, mint a jobbat. Két kézfejünk háromszöget formázzon.
  3. Majd meghajlunk, homlokunknak nem kell a földet érintenie, kb 5 cm föld szintje felett megállunk.
  4. Megtartjuk ezt a pozíciót egy rövid ideig.
  5. Majd újra felemeljük a felső testünket, és először a jobb kezünket, majd a bal kezünket csúsztatjuk vissza a kezdő pozícióba.
Japán meghajlás seiza-ból